Değerleme Raporu

Değerleme Raporu

Konut kredisi kullanmadan önce artık bir de bilinçli tüketiciler bulundukları ilde çözüm ortaklarına değerlendirme  hazırlatıyolar. Gerçekleştirilen süreçte  dikkat edilmesi gereken hususlar……..

Konut kredisi kullanırken ,

 Alınacak  gayrimenkulün değerlendirilmesi öncelikle SPK Lisanslı uzmanlar tarafından yapılmalı.Bu uzmanların yaptığı incelemeye eksper incelemesi,eksper raporu ya da ekspertiz edilmekte. ..

  Ekspertiz süreci ve Değerleme Raporunda Dikkat edilecekler……

SPK LİSANSI OLMALI

 Son on yılda konuyla ilgili birçok yasa ve yönetmelik girdi.Mevzualarda günbe gün değişiyor Örnek, Mortgage yasasına göre bu değer biçme işlemi bağımsız kuruluşlarca gerçekleştirilmeli. Bankalar, yine yasa gereği gayrimenkul değerleme şirketlerinden değerleme hizmetini satın alıyor. Değerlemeyi bankanın personeli değil, bankanin anlastığı bağımsız bir kuruluşun görevlisidir.

Görevlendirilen eksper, lisanslı konut değerleme uzmanı ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olmak zorunda. Aksi durumlarda konutunuza biçilecek değer beklenenden düşük çıkabileceği gibi sonrasındaki işlemlerde sıkıntı yaşama ihtimaliniz de artar.

RAPOR HAKKINDA MUTLAKA BİLGİNİZ OLSUN

Raporda eksper tarafından araştırılacak unsurlar şunlar:

– Binanın kimliği/ açık adresi

– Kime ait olduğu/ türü

– Kaç katlı, kaç yaşında olduğu

– İmar durumu

– Gayrimenkulun fiziki durumu

– İtibar konukarina İTİRAZ HAKKINIZ VAR

Raporlar belirlenecek değerin yüzde 75’i size bankadan kredi olarak veriliyor.

Ayrica,

Bu yüzden raporun doğru hazırlandığından emin olun. Binanın kaç katlı olduğunun, özellikle kaç yaşında olduğunun bilgisi ekspertiz raporunu etkiliyor.

Öte yandan imar ile ilgili bölümün de eksiksiz doldurulduğundan, binanın krediye uygunluğunun rapora yansıtıldığından emin olmanız gerekecek.